Kahvenin Tarihi

Kahve'nin anavatanı olan Etiyopya'nın yüksek yaylaları, yabani kahve bitkisinin doğal olarak yetiştiği bölgelerde yerli halk bu bitkinin tanelerini un haline getirip bir çeşit ekmek yapıyordu. Meyveleri kaynatıldıktan sonra suyu içilmek suretiyle tıbbi amaçlı kullanılıyor ve "sihirli meyve" olarak adlandırılıyordu.

Kahve, ünüyle birlikte hızla [Arap Yarımadası]'na yayıldı ve 300 yıl boyunca Habeşistan'da keşfedilen yöntem ile içilmeye devam edildi. 14. yüzyılda ise yepyeni bir keşif ile ateşte kavrulan kahve çekirdekleri, ezildikten sonra kaynatılarak içime sunuldu. Kahve'yi ilk olarak işleyip içmeye başlayan Yemen'deki sufi tarikatıdır.  Buradan [1470]'li yıllarda Aden'de, [1510]'da [Kahire]'de [1511]'de [Mekke]'de görülmüştür. 

        [Yavuz Sultan Selim] döneminde (1517) Yemen Valisi Özdemir Paşa, Yemen'de içtiği ve çok sevdiği kahveyi İstanbul'a getirmiştir. 

        Kahve, kısa zamanda itibarlı bir içecek olarak saray mutfağında yerini aldı ve büyük ilgi gördü. Saray görevleri arasına "kahvecibaşı" adında bir de rütbe eklendi.  Padişahın ya da bağlı olduğu devlet büyüğünün kahvesini pişirmekle görevli olan kahvecibaşı, sadık ve sır tutmasını bilenler arasından seçilirdi. Osmanlı tarihinde kahvecibaşılıktan sadrazamlığa yükselenlere bile rastlandı.                                                                                                                                                        

Saraydan konaklara ardından evlere giren kahve, İstanbul halkının kısa sürede tutkunu olduğu bir lezzet haline  geldi. Satın alınan çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulup, dibeklerde dövüldükten sonra cezvelerde pişiriliyordu. 

        [1544] yılında [İstanbul]'da [Tahtakale]'de iki Suriyeli  Arap ilk kahvehaneyi açmışlardır. İstanbul'a gelen [Venedik]li tacirler, çok sevdikleri bu içeceği [Venedik]'e taşıdı. Böylece Avrupalılar kahveyle ilk kez [1615]'te tanışmış oldu. Önceleri limonata satıcıları  tarafından sokaklarda satılan kahve, [1645]'te açılan  [İtalya]'nın ilk kahvehanesinde yerini aldı. Kısa zamanda sayıları hızla çoğalan bu kahvehaneler de; diğer pek çok ülkede olduğu gibi özellikle sanatçıların, öğrencilerin ve her kesimden halkın bir araya gelerek sohbet ettikleri en gözde yerler oldu. Kahve Paris'e [1643], Londra'ya [1651]'de ulaştı. 

Rate this item
(0 votes)

Latest from Safe Tools That A Person How To Unlock Iphone 3G

More in this category: « İçindekiler Hakkımızda »
back to top